česky  english


Zaregistrujte svůj Email,
budeme Vás automaticky
informovat o novinkách.


Historie firmy

Firma Sedláček UL-JIH, zaměřená na výrobu ultralehkých letadel z klasických materiálů a laminátových kompozitů, jejich servis a opravy, byla mnou založena v roce 1990. V počátku její činnosti byla hlavní náplní výroba a opravy závěsných kluzáků a motorových rogal. Souběžně s tím probíhal výcvik pilotů těchto kluzáků. V samých začátcích působení firem podobného zaměření nebylo ani pomyšlení na výrobu nebo i provozování aerodynamicky řízených ultralehkých letadel. Přesto jsem v roce 1990 navázal spolupráci s některými zahraničními výrobci a začal pro ně dodávat jednotlivé díly. S tím přišel nápad vyrábět letadla pro prvé české zákazníky. Rýsovala se potřeba vyrobit lehké a hlavně levné letadlo pro stavitele. Společně s ing. Josefem Marešem jsem připravil stavebnici letadla Kolibřík, které svojí jednoduchostí i cenou získalo 36 zákazníků. Souběžně s tím jsem začal vyrábět letadlo Lišák, pro zahraničí dodával Sunwheel a s firmou Dallach jsem začal spolupracovat na letadle nové generace Fascination, v té době svařované konstrukce.


Začal jsem také s výrobou Plováků na motorové závěsné kluzáky a ultralehká letadla Fox. Ověřil jsem jejich vlastnosti létáním s turisty na moři v Turecku.


V dnešní době se soustřeďuji na výrobu ultralehkých letadel Fascination, Evolution a Fascination-VLA třídy u všech typů se jedná o celokompozitové konstrukce. Ve společné firmě máme zaměstnáno 31 pracovníků a jsme schopni vyrábět 3 letadla měsíčně. Mimo to zajišťujeme servis a opravy sportovního létajícího zařízení všech typů mj. rekonstrukci křídel pro letadla Tajfun, Sluka,Straton,Diamond a jim podobné.Moje firma provozuje také LETECKOU ŠKOLU na letišti Velešín, kde jsou k dispozici ultralehká letadla – Lišák, Kolibřík, Fascination a dva dvoumístné závěsné motorové kluzáky. Tato letadla jsou k dispozici na půjčování. Do současné doby vyrobila firma Sedláček UL-JIH v kaplické provozovně 36 ks Kolibříků ve stavebnici a v hotovém provedení, 8 ks Lišáků, 8 ks motorových závěsných kluzáků. Dále jsme se podíleli na dodávkách pro 58 ks letadel Fascination starého typu a 41 ks dvouplošníků Sunwheel. V současné době vyrábíme celokompozitová UL letadla Fascination D4BK,kterých jsme k dnešnímu dni vyrobili 74 ks.Též se nyní výroba obohacuje o nový VLA Fascination jehož maximální vzletová váha činí 650kg.Ve výrobě jsou rovněž luxusní ultralehká letadla Evolution s lůžkovou úpravou vhodná pro turistické i rekreační lety po evropě i zámoří.

Jaroslav Sedláček
AeroExpo Europe / Prague 2009